Osy jsou strojové elementy pro prenášení rotačního pohybu

Osy a šachty jsou strojové elementy, které umožní rotační pohyb strojů a spotřebičů. Jejich geometrické osy jsou obyičejně také geometrické osy elementů, které jsou na nich nainstalované. Osy jsou obtěžovany jen s ohybovým momentem, ale mezitím jsou šachty obtěžovany s ohybovým a rotačním momentem a se stále otáčejí.

Průřez osy je po celé délce většinou zaoblený, ale může také být čtverečný, pravoúhlý nebo šestiúhelný. Protože se mění ohybový moment podel osy, se také mění velikost průřezu.

Osy

Ve většině příkladů pro vyrábění os používáme trvalé ocele, které jsou  nejtvrdší, ale jsou njemenší citlivě na zářezy. V speciálních příkladech jsou osy vyráběny také z hliníku a hořčíkové slitiny.

Osa může být stacionární nebo rotační. Když je osa stacionární, se její elementy otáčejí a přenaší rotační pohyb, ale osy jsou nehybné, protože jso připojené do podkladu. Používáme ně při generální strojírenství, při stavební výtahů, jeřábů, trasnportních zařzízení a vozidel. Rotační  osu však používáme když jsou díly, které jsou připojené do  osy, otáčejí s ní. Používáme ně při kolejových vozidlech a dopravních prostředcích.

OSY NA OBJEDNÁVKU

Osy na objednávku – vyrábění osy po vašich přáních

Osy

Ve firmě Zakrajšek d.o.o. se zabýváme nástrojářstvím a kovovými výrobky. Vyrábění je nasměrování především do vyrábění nýtů (plné nýty, poloduté nýty), svorníků, os a šroubů s metrickým závitem. Ročně vyrobíme přes 200 tun sériových výrobků, mezi nimi také osy na objednávku naših permanentních kupců. Kvalitní výrobky s radostí nabízíme také menším kupcům s jejich specifickými požadavky.
 

Naše výrobky nejsou standardizované. Všechne výrobky, osy také, vyrobíme na objednávku, podle vaših přání či pracovních potřeb. Pro vyrábění osy na objednávku používáme různé materiály: železo (Fe), hliník (Al), stříbro (Ag), měd' (Cu) a mosaz (CuZn). Osa může v délce měřit do 75 milimetrů, její tloušt'ka je někde mezi Ø0,6 milimetra a Ø 7 milimetra.

Při projektování osy na objednávku si musíme všímnout především směr ohybových momentů  upoštevati zlasti potek upogibnih momentov podelně ose a projektovat osu oblikovati tak, že se budou napětí tím menně rozlišily ve všechnych průřezých podél osy.

Pro vyrábění osy na objednávku vás slušně vítáme, že nás navštívíte. Na naší internetové stránce si můžete také prověřit  naší další nábidku. Vítejte! 

Zakrajšek d.o.o. | Osy, osy na objednávku, osa – odkazy do naší internetové stránky: